Jedním z nejčastějšíh důvodů návštěvy lékaře a jednou z nejčastějších příčin vzniku pracovní neschopnosti jsou u západní civilizace bolesti zad. Postihují převážně osoby v produktivním věku, mezi 30 – 55 roky života. Bolesti zad postihnou dle statistiky 80% populace alespoň jednou v životě.
Nejčastější bolesti jsou lokalizovány do oblasti bederní páteře a krční páteře.
Hlavním důvodem, proč jsou bolesti zad tak časté, je bohužel dnešní styl života. Je to daň za všechny ty moderní vymoženosti, které nám na jedné straně mají usnadnit život a práci, ale které naopak pomalu ničí naše zdraví a produkují v těle permanentní stresovou reakci. Trávíme většinu dne v sedě- v práci, u počítače, u televize, v autě jen proto, abychom splnily úkoly a zajistili si tak snadnější život a finančně se zabezpečili. Jsou na nás kladeny stále větší nároky a při všech těch starostech a plnění úkolů zapomínáme sami na sebe a na signály, které nám naše tělo vysílá, abychom zpomalili, odpočinuli si a ubrali ze svých povinností.
Ignorujeme tyto varovné signály a raději si vezmeme „růžovou pilulku“, nalepíme zázračnou náplast či se natřeme úžasným krémem, které na pár hodin bolest utlumí, a my můžeme pokračovat dále. Ale tím se problém nevyřeší! Bolest je jen příznak, který nám říká, že je něco špatně a musíme s tím něco dělat. Ale tím, že ji budeme otupovat pomocí léků příčinu vzniku nevyřešíme. Naopak problémy tiše rostou a jednoho dne nastane „velký třesk“ ve formě vážného onemocnění, které nás donutí zastavit, obrátit pozornost zpět sami k sobě a zjistíme, že všechny ty vydělané peníze nám v této chvíli vůbec nepomůžou. A bolesti zad jsou jednu z těch „lepších“ variant toho, co nás může postihnout. I když nás dokáží pěkně potrápit a nechci tu bagatelizovat to, že často můžou vést až k neschopnosti pohybu.
Při své 8leté praxi v nemocnici jsem zažila takový příběhů mnoho. Často jsem zde potkávala v roli pacientů s výhřezem disků, srdečním infarktem či onkologickou diagnozou vysoce postavené manažery, generální ředitele a další ,,říditele“, kteří si při svém zběsilém životním tempu, honbou za úspěchem a penězi nevšímali těch signálu, které jim tělo vysílalo, až přišel ten ,,velký třesk“, který se upoutal na několik týdnů či měsíců na lůžko.
Pohyb znamená život, „nepohyb“ znamená smrt. Obrazně řečeno. Když si to uvědomíme, celý náš život je závislý na pohybu – na pohybu srdce, které se zhruba 70krát za minutu stahuje a roztahuje, aby tělu dostalo potřebnou krev a na dýchání- na nádechu a výdechu Tyto dva „základní pohyby“ zahajují život a zároveň ho i ukončují. Pohyb je důležitý i pro naše zdravá záda.
Ideálním pohybem je chůze, které člověka odlišuje od ostatních zvířat. Jen člověk ve vývoji došel tak daleko, že je schopen tzv. „bipedální lokomoce“ tj. pohybu po dvou končetinách. K tomu je potřeba napřímení páteře a kvalitní souhra svalů, které se podílejí na tom, aby udržely páteř rovnou, aby byla schopna rotace a aby se při chůzi správně pohybovaly končetiny. Vlastně při chůzi musí pracovat všechny svaly v těle– musí všechny perfektně spolupracovat a střídat se ve své aktivitě.
Ale my většinu dne prosedíme, prostojíme a k tomu není potřeba žádné velké svalové aktivity, je to pasivní nastavení těla, zejména páteře a tím, že svaly můžou „odpočívat“ a postupně ochabují, je páteř náchylnější ke vzniku bolestí a poranění (o tom, co se děje s pohybovým systémem vsedě, jsem napsala eBook, který si můžete stáhnout zdarma zde) Prakticky se dobrovolně vzdáváme této unikátní dovednosti-chodit po dvou končetinách s napřímenou páteří. Ale bolesti zad v sobě mohou skrývat i jiné problémy, které si uvedeme.
Řešení bolestí zad je několik, přes konzervativní metody až po ty chirurgické. Hlavní součástí je rehabilitace, změna držení těla, aktivace trupových svalů, změny pohybových návyků a také práce na ovlivnění psychiky. Jednou možností léčby je i využití jógy, která působí jak na fyzickou stránku problému-prostřednictvím asán (pozic), tak na psychickou stránku- využitím relaxačních technik, meditací a očistných technik.
Ze své praxe však vím, že bolesti zad se dají velmi dobře léčit, ale je k tomu nutný náš aktivní přístup. Během několika let mé praxe se mi potvrdilo, že pokud člověk doma pravidelně cvičí, jdou bolesti zad, které jsou často způsobeny špatným držením těla a oslabením potřebných stabilizačních svalů, velmi dobře odstranit. Ideální mi přijde právě kombinace principů fyzioterapie a jógy, kterou jsem si pracovně nazvala jako „Fyziojóga“.
I mě jóga pomohla zbavit se bolestí zad bederní páteře a to i přes to, že jsem fyzioterapeutka a cvičila jsem spoustu rehabilitačních cvičení. Ale myslím si, že velkou roli zde hraje právě ta změna celkového vnímání těla, zklidnění, změna přístupu k životu a pozitivnější náhled na život, který nám jóga nabízí. Více o vlivu jógy na bolesti zad najdete v mém dalším článku.