Seznamte se s Jarkou…

Seznamte se s Jarkou. Jarce je zhruba 50-60 let, má sedavé zaměstnání, bolesti zad a je lehce při těle.  Ale chtěla by s tím něco dělat. Holky v práci říkaly (a taky v Marianne to psali), že je teď v kurzu jóga a že je to super pro protažení těla, snížení bolestí zad a zklidnění mysli. A to Jarka potřebuje, protože je v práci ve stresu ze všech těch úkolů. Cítí, že už nezvládá vstřebat vše nové tak, jako mladší kolegyně, a když přijde domů z práce, čeká ji druhá směna – uklízení, vaření, venčení psa, starost o zahradu. Naštěstí děti už jsou velké a vyvenčí se samy. Takže Jarka má i nějaký ten čas věnovat se sama sobě.

Zase ji dnes bolí kříž a za krkem. S tím už musí něco udělat! Najde si na internetu nejbližší fitko, kde se cvičí jóga, a vyrazí. V sále se cítí nesvá. Cvičitelka má asi 50 kilo, podle toho, jak je pružná, musela být v předchozím životě had, a ty holky okolo vypadají úplně stejně. Všechny by mohly být její dcery!

Cvičitelka střídá jednu pozici za druhou, říká tomu pozdrav slunci. Než se Jarce podaří dostat z pozice psa hlavou dolů do stoje, ostatní už jsou o 5 kol dál a místo slunce vidí Jarka před očima hvězdičky. Tempo je tak vysoké, že nestíhá dýchat (to je to její astma) a určitě je blíž infarktu než nirváně! Rozhodně se v kleštích nedotkne prstů na nohou jako ostatní, ve zkříženém sedu nedá nohy do „lotosového květu“, protože cítí, že jí něco prasklo v koleni, jak na to šla silou. Vrcholem lekce je pozice svíčky. Jarka to zkusí. Snaží se nohy vyšvihnout ke stropu, ale ten zadek je tak těžký! Když už se tam dostane, do obličeje se jí navalí mohutné poprsí a na něj z druhé strany tlačí ještě větší břicho – ono taky po třech dětech a s menopauzou na krku se není čemu divit. Jarka se začíná dusit. Kope nohama a snaží se z pozice vysvobodit. Když se jí to podaří, ostatní už začínají závěrečnou relaxaci.

shutterstock_657737551

Jarka funí jako parní lokomotiva a závěrečnou relaxaci si vůbec neužije. Celou dobu se cítí trapně a také méněcenně, že je stará, zadýchaná a tlustá ženská, která by měla sedět doma, protože nestíhá stejné tempo jako ostatní a neudělá ani jednu pozici tak, jako ty mladé kočky kolem ní.  Uvědomí si, že jóga není nic pro ni, a kulhavě, s ještě větší bolestí zad než na začátku, odchází zklamaná domů. Když si postěžuje manželovi, odpoví jí, ať se podívá do občanky na datum narození a uvědomí si, že v jejím věku už to lepší nebude. Jarka se smíří s tím, že už to tak bude pořád. S tím se nedá nic dělat.

Jenže pak jednoho dne narazí na Fyziojógu pro zdravá záda. Přečte si, že lektorka je kromě instruktorky jógy také fyzioterapeutka, a podle toho, jak vypadá, bude mít asi pochopení pro větší prsa a břicho. Na stránkách slibuje, že Fyziojóga je vhodná pro začátečníky a osoby, které mají nějaké zdravotní omezení. Také se Jarce líbí, že lekce mají jen 40 minut, protože to není tak dlouhá doba, aby si nemohla zacvičit hezky v klidu sama doma. Zkusí to, protože Radka říká, že pokud se jí to nebude líbit, má 30 dnů na to, aby mohla požádat o vrácení peněz. Po první lekci je Jarka nadšená. Lekce byla pomalá, začínalo se vleže, postupně se od jednodušších pozic, které sloužily k protažení a rozhýbání všech kloubů, přešlo do těžších pozic. Během lekce Radka říkala, na co si dávat pozor, jak pozici modifikovat, když něco hned nejde, a taky použila pomůcky, díky kterým ty pozice byly mnohem snadnější a přesto účinné. Po lekci se Jarka cítila jako znovuzrozená, odpočinutá, protažená a plná naděje, že se ještě ve svém věku může věnovat józe a necítit se při tom jako nemožná velryba.

Zkuste to taky! Začít se dá v každém věku, v každé fyzické kondici, s každou váhou! V tom je jóga skvělá a je jen potřeba najít si tu správnou formu, která vám bude vyhovovat…

shutterstock_383833612

 

 

Radka Holická
Jsem fyzioterapeutka a lektorka jógy v jednom. Díky této skvělé kombinaci jsem našla metodu jak sebe a své pacienty zbavit bolestí zad a pohybového aparátu obecně. Mou snahou je předat tyto informace dalším lidem a ukázat jim, že se pomoci jednoduchých cviků a změn mohou zbavit bolestí. V roce 2016 jsem otevřela vlastní centrum YoFyz v Olomouci, ve kterém pořádám lekce jógy, workshopy a kurzy pro širokou veřejnost, učitele jógy a fyzioterapeuty. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře