Výhody a nevýhody otevřené jógové lekce a kurzu

Když se někdo rozhodne navštěvovat jógové lekce, a najde si stránky nějakého studia, většinou se může setkat s pojmy ,,otevřená“ lekce nebo kurz. Co tyto dva pojmy pod sebou skrývají a jaké jsou jejich výhody a nevýhody z mého lektorského pohledu?

kurz

 

Otevřená lekce

Je to typ lekce, která je ,,otevřená“ všem.  Může na ni přijít kdokoliv, odcvičit si lekci a zaplatit za ni. Příště uvidíte, jestli přijdete znovu či ne. Nijak se nezavazujete chodit pravidelně. Tento typ lekce je nabízen většinou jógových studii či fitcenter nejčastěji.

Otevřené lekce jsou vhodné i pro ty, kteří třeba chtějí chodit pravidelně, ale např. pracují na směny, nemůžou každý týden chodit ve stejný den. Mají možnost si tedy z rozvrhu vybrat otevřené lekce v různých dnech a časech podle toho jak jim to časově vyhovuje.

Dobrou volbou jsou otevřené lekce i pro ty, kteří chtějí vyzkoušet více lektorů, zjistit který typ jógy a lektor jim bude vyhovovat, zatím bez závazků.

Pro mě jako pro lektorku je otevřená lekce nevýhodná v tom, že pokaždé může přijít jiná skupina lidí, které neznám. Neznám jejich zdravotní problémy, jejich výkonnost a které pozice zvládnou či nezvládnou.

Pokud jsou na lekci poprvé, snažím se na lekcích hodně mluvit, aby byli schopni pozice provést správně, často opakuji pokyny a vybírám lehčí pozice. To zase nemusí být příjemné a zábavné pro ty, co chodí na lekce pravidelně, protože je tam menší pokrok v rozvoji jógové praxe.

Pravda, možná to moc řeším. Možná bych měla jen odcvičit připravenou sestavu a vůbec si těch lidí nevšímat. Buď to zvládnou nebo ne. Jestli se jim to nelíbí můžou jít jinam.

Tak takhle to u mě bohužel není:-) Snažím se, aby z lekce měli dobrý pozic i začátečníci, i pokročilí. Aby to bavilo všechny a měli pocit, že si dobře zacvičili, zvládli zase udělat novou, těžší pozici. Aby ta lekce měla ten ,,léčebný efekt“ kvůli kterému jógu dělám. Bohužel na otevřených lekcích je těžké napoprvé odhadnout míru, kdy je to ještě nuda a kdy je lekce výzva:-)

Myslím si, že tyto otevřené lekce jsou vhodnější pro klienty bez zdravotních problémů.

IMG_6389

Kurz jógy

Forma jógového kurzu je naopak typem tzv. ,,uzavřené lekce“ nebo spíše lekcí. Klienti  si dopředu zaplatí  většinou 3-6měsíční kurz jógy, na který chodí v určitý den a hodinu. Jde tedy o uzavřenou skupinu lidí, která se nemění.

Pro mě jako pro lektorku jsou jógové lekce formou kurzu příjemnější. Během těchto 3 měsíců můžu klienty poznat, zjistit co který klient potřebuje, jaká je jejich výkonnost a postupně dle toho zvyšovat náročnost lekcí.

V prvních lekcích kurzu se věnuji nácviku základních a jednodušších jógových pozic, naučím klienty série pozdravů slunci a základních dechových technikám. Potom, podle toho jak to klienti zvládají, přidávám těžší pozice a zvyšuji u nich výdrž v pozicích a náročnost lekce.

Kurz je pro mě výhodný v tom, že nemusím každou lekci opakovat základní pokyny, klienti už ví,  co je v lekci čeká, můžou se více uvolnit a užít si cvičení.  Také ví, kdo s nimi na lekci chodí, více se znají a je tam pro mě příjemnější a uvolněnější atmosféra. Protože jsem spíše introvertní člověk, a potřebuji k otevření se druhým více času,  jsou pro mě kurzy  příjemnější i z tohoto hlediska.

Samozřejmě nevýhodou je koupit si tříměsíční kurz u lektora, kterého člověk nezná a neví, jestli ho jóga s daným lektorem bude vůbec bavit. Zavazuje se také k tomu, že na lekce musí chodit pravidelně, pokud nechce nechat vložené peníze propadnout. Klienti však mají možnost si vynechané lekce v určitém termínu nahradit.

Platba předem má však i motivační charakter. Většinou donutí klienty chodit cvičit pravidelně. Pravidelnost je důležitá, když se chce člověk něco naučit. Jen pravidelností se dá vypěstovat návyk k pravidelnému pohybu a nějakému posunu co se týká prováděných pozic. V kurzu, který vedu již dva roky, prakticky se stejnou skupinou klientů,  jsou vidět výrazné  pokroky. Klienti zvládají krásně provést pozice, ví na co si dávat pozor a já jako lektor vím, co si můžu dovolit a rozvíjet tak jejich pohyblivost.

Formu kurzu bych také doporučovala pro osoby se zdravotním omezením, např. výhřezy plotýnek, poúrazové stavy, horší pohyblivost atd.  Lektor zde má více možností si vás ,,ohlídat“ a přizpůsobit prováděné  pozice vašim potřebám. Poradí vám, jak můžete pozici udělat bezpečněji vzhledem k vašemu omezení, případně vám pomůže najít alternativní pozici.

IMG_6472

Ať už si vyberete jakýkoliv typ lekce, je důležité, aby vás lekce bavila, přinášela vám radost a chodili jste na ni rádi. Přeji vám, ať najdete toho správného lektora, který vás naučí lásce k józe a svému tělu, tak jako to naučili mí učitelé mě.

 

Radka Holická
Jsem fyzioterapeutka a lektorka jógy v jednom. Díky této skvělé kombinaci jsem našla metodu jak sebe a své pacienty zbavit bolestí zad a pohybového aparátu obecně. Mou snahou je předat tyto informace dalším lidem a ukázat jim, že se pomoci jednoduchých cviků a změn mohou zbavit bolestí. V roce 2016 jsem otevřela vlastní centrum YoFyz v Olomouci, ve kterém pořádám lekce jógy, workshopy a kurzy pro širokou veřejnost, učitele jógy a fyzioterapeuty. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře