Milí vertebropati, tento blog je určen pro vás…

   obrazek

    Že nevíte kdo je to vertebropat? Připadá vám to divné nebo dokonce sprosté? Nebojte, není to nic jiného, než odborný výraz (vycházející z latiny) pro člověka, který trpí bolestmi zad. Podle statistik je to až 80% populace. Tedy 80% populace alespoň jednou v životě zažije bolesti zad.

    Bohužel, se problémy s bolestmi objevují ve stále mladším a mladším věku. Všichni asi tušíme proč…dospělým, a už i dětem, chybí dostatek pohybové aktivity. Z člověka ,,vzpřímeného“ se postupem technického rozvoje stává člověk ,,sedavý“. A na to není naše tělo dostatečně adaptované.  Tělo proti ,,nepohybu“ protestuje a reaguje na to  řadou bolestí, nemocí a dalších problémů fyzického či psychického rázu.

Jak tělo reaguje na dnešní styl života?

    Ale pracovat, tvořit, vyrábět pořád ještě musíme nebo chceme. A tak prosedíme 8 a více hodin v zaměstnání či u nějakého sedavého koníčku, pak sedneme do auta (autobusu, metra…)  a  večer sledujeme televizi, abychom byli v obraze…taky vsedě. Pak si jdeme lehnout.

Víte, kolik hodin denně průměrný člověk, z průmyslově vyspělé země, věnuje stání, chůzi či pohybovým aktivitám? Necelé tři hodiny!!!. Pak je jasné, že někde je chyba a tělo na to musí reagovat. Nejčastěji reaguje bolestmi zad. V sedu jsou to bolesti krční a hrudní páteře, ve stoji nejčastěji bolesti bederní páteře. Sed je takový ,,zabiják“ našich zad a vnitřních orgánu. O všem, co se se zády vsedě děje, se můžete dočíst v mém ebooku zdarma.

Existuje řešení jak se bolestí zbavit

    Nemusíte však zoufat. Existuje řešení. Přišla jsem na něj zhruba po 10 letech, co jsem trpěla bolestmi zad a kdy mi mezitím pod rukama prošlo několik stovek pacientů s bolestmi pohybového aparátu. Většinou si stěžovali na obdobné potíže a měli podobné otázky.  Dokázala jsem si představit, co asi prožívají, protože sama jsem trpěla bolestmi zad od 16 let. Za ty roky jsem zjistila, co funguje a co nefunguje.

webobr

Podělím se s vámi o získané zkušenosti

    Mou snahou je získané zkušenosti, vědomosti,  tipy a rady, které mi pomohly  předávat svým pacientům. A formou tohoto blogu i dalším lidem, kteří mými pacienty nejsou. Tyto zkušenosti v sobě spojují informace jak z fyzioterapie, tak z jógy. Říkám tomu zkráceně fyziojóga a vedu lekce fyziojógy v našem YoFyz centru v Olomouci.

    Mým cílem je dát čtenářům  představu o tom, co se v těle děje, naučit je vnímat signály, které k nám vysílá a také jim dát jednoduché, funkční cviky, které je bolestí pohybového aparátu zbaví či je zmírní. Protože bolesti zad jsou nejčastěji způsobeny tím, že neumíme své tělo správně používat. Některé části a svaly využíváme ,,až moc“, některé vůbec. Musíme se naučit jednotlivé tělesné partie spolu spolupracovat, musíme se naučit správné dýchat, správně stát, sedět, jinak myslet a odpočívat.

OBRAZEK 3

Na co se můžete těšit?

    Každý týden vás čeká jeden článek někdy praktický, někdy spíše k zamyšlení, někdy zábavný, někdy více o józe, někdy více o fyzioterapii. Kromě článků můžete sledovat i naši facebookovou skupinu, kde vkládám i odkazy na zajímavé články a videa jiných autorů, které mi přijdou zajímavé.

O tom všem a o mnohem více bude tento blog. Pokud jste naladěni na stejnou vlnu jako já, račte vstoupit, právě začínáme…

Radka Holická
Jsem fyzioterapeutka a lektorka jógy v jednom. Díky této skvělé kombinaci jsem našla metodu jak sebe a své pacienty zbavit bolestí zad a pohybového aparátu obecně. Mou snahou je předat tyto informace dalším lidem a ukázat jim, že se pomoci jednoduchých cviků a změn mohou zbavit bolestí. V roce 2016 jsem otevřela vlastní centrum YoFyz v Olomouci, ve kterém pořádám lekce jógy, workshopy a kurzy pro širokou veřejnost, učitele jógy a fyzioterapeuty. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře