Do Indie? Tam bych nikdy nejela!

   indie2nnn

    Zhruba takto zněla ještě před 3 lety odpověď na otázku: ,, Když děláš tu jógu tak to pojedeš do Indie, že?“ Ano, před 3 lety jsem si myslela, že do Indie bych nikdy nejela. Sice mám ráda cestování, ale východní země mě nijak nelákají. Jsem prostě typický obyvatel západní civilizace a mám ráda určité hygienické požadavky, nemám ráda exotickou kuchyni a Indie byla v novinách označována jako nebezpečná země. Ne ne, to není nic pro mě….

Nebo…

     Jenomže pak jsem si prošla několika kurzy, workshopy, poslouchala zážitky lidí, kteří v Indii byli a kteří pobyt popisovali jinak než tak, jak jsem si o Indii myslela. Začala jsem o tom přemýšlet, ale zase to rychle zavrhla, protože sama bych tam nejela. Několikrát v dalších měsících se mi ve fázi polospánku objevoval obraz pláže se západem slunce a k tomu datum listopad 2015, ale nevěnovala jsem tomu zvláštní pozornost.

Klíčové seznámení

    Pak jsem se seznámila s Míšou (teď už mojí kamarádkou a kolegyní z YoFyz), která ke mně chodila na fyzioterapii, a zjistily jsme, že jet do Indie na učitelský kurz nás láká obě. To bylo někdy v září 2014. Míša už v Indii několikrát byla a tak věděla, jak to v různých oblastech vypadá, a že bude nejlepší a nejbezpečnější, když pojedeme někam na jih k oceánu.

    Já jsem požadovala terapeutickou jógu a tajně i ubytování v něčem co má zděné stěny, čistou postel a sprchu. Stanovily jsme si požadavky  a začaly ,,googlit“.

Vypadalo to jako v ráji

    Asi druhý odkaz byl na Siddhi Yoga Academy. Prakticky hned bylo rozhodnuto. Jejich stránky na nás působily příjemně, profesionálně a splňovaly naše požadavky. Výuka probíhala ve státě Goa, na pláži Arambol. Hala a ubytování s výhledem na jezírko, kokosové palmy,  5 minut chůze od oceánu, dokonce postel, teplá sprcha, WiFi …WOW.

Bez názvufsfs

    Podle Míši (a diskuzí na internetu) je Goa bezpečný stát, který je oblíbený pro návštěvy západních turistů. Je to taková ,,odlehčená“ verze Indie pro nás západní obyvatele, protože tam jezdí velká spousta turistů ze západu a Goa byla dřív místem kam se sjížděli hippies. Takže tu vládla celková pohoda.

Bylo rozhodnuto

    Termín kurzu říjen-listopad 2015 (moje ,,vidiny“ splněny). Připravovaly jsme se rok- cvičily pravidelně jógu, chodily 2x týdně na angličtinu a plánovaly veškeré detaily.

Nikam nepojedu!

    14 dní před odletem jsem byla na antibioticích pro zánět hlasivek. Udělali mi  odběry a byl z toho povyk, protože mám podle výsledků žloutenku A (cože???), musí to nahlásit a do Indie mě možná nepustí (cože podruhé). Nemůžu mít žloutenku, protože jsem očkovaná a vše už mám zaplacené, za tři dny jedu!!!!

    Nakonec se to vysvětlilo, byla to jen blbá souhra okolností. Očkovat jsem se nechala před 2 měsíci a protilátky se tvoří právě až zhruba po těch 2 měsících, proto byly zvýšené. Jaterní testy byly vysoké kvůli antibiotikům, které byly jen na 3 dny (takže asi slušný dryák).

    Další, co jsme zjistily, že hlavní učitel ze Siddhi Yoga Akademy  už tam neučí a nikdo nám nic nenapsal. Jedeme na kurz kvůli němu a on tam nebude. Místo něho tam bude nějaký Deep. Podle fotky nějaký mladý nezkušený kluk. Nevím, jestli máme vůbec někam jet ( předodletová panika).

Doletěly jsme v pořádku…

    Šok, hluk, chaos, spousta lidí, aut, motorek a horko. Po celém dnu stráveném na cestě, kdy člověk moc nespí, byl pro mě nejhorší ten hluk. Troubení aut a obecný ruch. V Indii se troubí pořád a troubí všichni. Čekal nás taxi a cesta do místa ubytování trvala asi hodinu.

    Pro mě to byl zážitek a poučení v jednom. Kráva má na cestě přednost a čeká se, než odejde sama. Na motorku se vleze 4 členná indická rodina. Asfaltové cesty tu zatím moc nemají.

    Přijely jsme do našeho ubytování a přivítání bylo velice laskavé a vstřícné. Dostaly jsme s Míšou chatičku, která byla sice vybavena jednoduchým a starším nábytkem, ale krásným výhledem, balkonem a před dveřmi nám rostly banány. A za  v přepočtu asi 10 Kč si můžeme koupit čerstvě utržený kokos.

Bez názvuvssgf

    V chatce s námi bydlela i rodinka malých gekonů, kteří měli asi 7 cm a kvůli kterým se mi pár dní hůře spalo, protože jsem je pořád pozorovala, jestli mi něco neudělají.

 Plážové povalování a objevování

    Pak jsme se seznámily s prvními spolužačkami, které byly z jižní Anglie a nerozuměla jsem jim ani to jméno….Měla jsem se tu angličtinu učit víc. To bude ostuda.

    Před začátkem kurzu jsme měly několik dní volno. Využily jsme ho k odpočinku na krásné velké pláži, prozkoumání městečka Arambol a pro mě prvním okoušením indické kuchyně. Vůbec jsem nevěděla, co si pod názvem jídel představit a bála jsem se cokoliv vybrat. Naštěstí zde mají velkou nabídku ,,západních“ jídel, takže pro začátek se palačinkou s banánem, tousty a ovocnou šťávou nedá nic zkazit.

obrz3

    Jídlo je tu čerstvé, ovoce čerstvě natrhané a za neuvěřitelně nízké ceny. Na den jsem si vystačila se 150 Kč a za to měla 3 x denně velké jídlo, ovocné džusy, čerstvé exotické ovoce. Zpočátku jsem se bála cokoliv pít a jíst, protože je známo, že pro horší hygienu zde mohu dostat nějaké střevní obtíže. Za celý měsíc se mi nic nestalo ani jednou.

fsgs

Začátek kurzu s Deepem

    Kurz začal úvodním květinovým ceremoniálem a seznámením s dalšími 20 lidmi z celého světa.

obrt2

    První seznámení s Deepem, hlavním učitelem kurzu. Vypadal starší než na fotce, velmi přátelský, milý, pokorný, velmi zábavný a s pro mě krásně jednoduchou angličtinou. Každého si dokázal získat svým optimismem, úctou k životu a neustálým tancem. Když to shrnu, je to borec. Mám vysoké nároky na učitele jógy, protože jako fyzioterapeut potřebuji vědět i určité anatomické souvislosti pro provádění jógových pozic.

deep

    Obdivovala jsme jeho zkušenosti, znalosti a práci s vlastním tělem jeho precizní nastavení v pozicích a schopnost učit. I když není fyzioterapeut má větší zkušenosti než já a má perfektně nastudované lidské tělo. A také se mi líbilo, že určité pozice nedoporučuje cvičit, protože neodpovídají dnešnímu způsobu života a že na to, aby člověk udělal stoj na hlavě, potřebuje důkladnou přípravu v předchozích pozicích.

    Deep učil převážnou část dne. Další učitel byl Guru Mukh, který vyrůstal v klášteru, učil tradiční pomalejší formy jógy a filozofii…většinu toho o čem v hodinách filozofie mluvil, nechápu ještě dnes:-D. Občas měl lekci filozofie Deep a to bylo pro mě lépe uchopitelné, upravil si to pro moderní styl života a dalo se to okamžitě převést do každodenních činností (jeho krátká filozofická videa můžete shlédnout zde). Každý z nich byl úplně jiný,  přesto si rozuměli a tvořili jeden tým.

obrz2

    Mimo jiné jsme se všichni naučili spoustu relaxačních a meditačních technik. Zjistili, že si můžeme rozumět s ostatními i beze slov. Že je jedno, z které části světa člověk je, jakou mluví řečí, jaké má náboženství. Strávíte pár minut dívání se druhému do očí a máte pocit, že o něm víte všechno. Prožívali jsme spolu smích i slzy, oslavy narozenin a každodenní objímání.

Bez názvufsfsf

Každý se zde změnil

    Milovala jsem ranní lekce, kdy jsme ještě rozespalí a bez slov usedli na podložku, sledovali  a poslouchali probouzející se přírodu a jezero. Milovala jsem, když jsme cvičili na pláži se západem slunce a  volné chvíle trávili na pláži, sami nebo s ostatními z kurzu. Bavili se, smáli se a sdíleli společné zážitky, které nejdou vyjádřit, protože to má člověk v sobě a nejde to popsat, jak Vás to změní. Je to nepřenosná zkušenost.

obrz4

Návrat do starého života 

    Každý se bál vrátit se zpátky do starého života, když už nic nemůže být stejné jako před tím. Vracíte se do prostředí, které zůstalo stejné, ale ve vás se toho událo tak moc a vy si chcete ten klid a získanou energii v sobě udržet co nejdéle po příjezdu.

Nápad na dovolenou

    Už v Goe vznikla myšlenka uspořádat jógovou dovolenou pro klienty, kteří k nám chodili cvičit jógu v Čechách. Napadlo nás to v okamžiku, kdy zhruba v půlce kurzu přijela skupina českých žen, které si pronajaly druhou halu v areálu a měly zde dvoutýdenní dovolenou. A tak jsme to s Míšou probraly, dlouho řešily a nakonec i naplánovaly.  Letos v listopadu jedeme na 14 dní znovu na naši exotickou jógovou dovolenou se zájemci, kteří se přihlásí.

12274281_10207034187727527_7471239872748205878_n

    Bereme české klienty tam, kde se změní pohled na život a člověk vystoupí ze své komfortní zóny, předsudků a strachů. Chceme jim dopřát ty pocity, které tam člověk prožije a které nejdou vysvětlit, ale musí se zažít. Pokud si to chcete zažít s námi tady je odkaz>>>

A taky v červenci 2017 přijede Deep udělat krátké kurzy do Čech. Pro více informací sledujte náš web. 

osho

Radka Holická
Jsem fyzioterapeutka a lektorka jógy v jednom. Díky této skvělé kombinaci jsem našla metodu jak sebe a své pacienty zbavit bolestí zad a pohybového aparátu obecně. Mou snahou je předat tyto informace dalším lidem a ukázat jim, že se pomoci jednoduchých cviků a změn mohou zbavit bolestí. V roce 2016 jsem otevřela vlastní centrum YoFyz v Olomouci, ve kterém pořádám lekce jógy, workshopy a kurzy pro širokou veřejnost, učitele jógy a fyzioterapeuty. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře