Pokud si do internetového vyhledávače zadáte slovo fyziojóga, vyjedou vám odkazy týkající se jógových lekcí většinou pod vedením fyzioterapeutů. I já používám pro své lekce toto označení. Pro mě je fyziojóga takový druh jógy, kdy jsou pozice prováděny tak, aby respektovaly tělo moderního člověka.
Většina lidí se rozhodně dělat jógu, protože je bolí záda, mají zdravotní či psychické obtíže nebo chtějí udržovat své tělo zdravé.
Fyziojóga v mém podání kombinuje jógové pozice spolu s moderními metodami, které jsou využívány ve fyzioterapii a které slouží k obnově porušené, omezené hybnosti. Fyziojóga dbá na to, aby byly pozice provedeny správně a lahodily fyzioterapeutickému oku. Jejím cílem není dostat se co nejrychleji k náročným pozicím, ale udělat i jednoduché pozice kvalitně, se zapojením správných svalů, napřímením páteře a volným dechem.
Fyziojóga je terapie, která odpovídá dnešnímu stylu života. Většinu dne trávíme vsedě, naše páteř v oblasti hrudníku tuhne, kulatíme se, zkracují se svaly na přední straně trupu, omezuje se pohyb v kyčlích, trpíme bolestmi beder a krční páteře. Jsme permanentně ve stresu a tím se zvyšuje napětí ve svalech, které bolesti ještě zhoršuje.
Obsahem mých hodin fyziojógy je tyto starosti každodenního života kompenzovat. Rozvolnit hrudní páteř, žebra, s tím je spojený nácvik hrudního a bráničního dýchání, aktivace břišních svalů, uvolnění pohybu v kyčlích a ramenou, protažení svalů na přední straně trupu a posílení hlubokých svalů.
Je důležité také naučit klienty vnímat pocity z jednotlivých částí těla, naučit je, aby si sami uvědomili, kdy jsou v pozici dobře nastaveni a kdy špatně.
Trénuji u nich prožitek pohybu a soustředěnost na své tělo. Soustředěnost na informace, které k nim tělo vysílá, ale na které při všech těch starostech zapomínáme. Snažím se umožnit jim alespoň na pár minut vypnout tok myšlenek a relaxovat.
My fyzioterapeuti víme, že pro obnovu porušeného pohybu, hraje důležitou roli to, jak člověk umí relaxovat nepotřebné svaly a jak umí vnímat své tělo.
Obsah fyziojógy není výrazně odlišné od ostatních jógových lekcí, jen na svých lekcích občas víc mluvím a dávám více pokynů při zaujetí konkrétní pozice. Snažím pomáhat lidem dosáhnout určité pozice, proto během lekce chodím, a když je potřeba, upravím pozici každému individuálně.
Hodně využívám různé pomůcky (pásky, bločky, deky, polštářky), abych klientům pozice usnadnila, a už od začátku je naučila dělat pozice s fyziologickým napřímením páteře a postavením kloubů.
Hodiny začínám krátkou relaxaci, nácvikem hrudního či bráničního dýchání následují mobilizační cviky k šetrnému rozhýbání páteře, kyčlí, ramen a pánve. Postupně vyberu pozice na rozehřátí svalů, kam nejčastěji zahrnuji varianty pozdravů slunci.
Po rozehřátí těla následují pozice ve stoji, vsedě a zase se vracím postupně do lehu k závěrečné relaxaci, kde může tělo vstřebat zážitky z proběhnuté lekce. Snažím se, aby každá lekce byla zaměřena na určité téma, např. na uvolnění hrudníku a ramen, otevření kyčelních kloubů, rotační pozice, záklonové pozice, posílení středu těla. Tak vždy můžu konkrétní oblasti věnovat více pozornosti, rozvíjet v ní vyšší hybnost a klienti jsou na konci lekce schopni zvládnout i náročnější pozice z daného tématu.
Ano, někdo navštíví mé lekce jednu a už víckrát nepřijde, někde ke mně chodí pravidelně 2 roky. Každý styl jógy má své příznivce a své odpůrce, ale tak to má být. Důležité je, aby klient i učitel byli na stejné vlně a obě dvě strany to bavilo. Někteří nechápou, proč si mají vzít na pozici obráceného trojúhelníku bloček, když tuto pozici běžně dělají bez bločku. Je to i práce s vlastním egem, vrátit se o krok zpět a smířit se s tím, že sice nebudu mít dlaň na podložce, ale zato rovnou páteř.