CO JE FYZIOJÓGA?

DEFINICE SLOVY MÉ KLIENTKY: 

Milá Radko,

kdysi jste se mne ptala, jestli se mi vyplatí jezdit do Olomouce na vaši jógu, jestli nemám možnost někde blíže bydlišti na jógu chodit a já vám řekla, že u nás taky jóga je, ale že se mi vyplatí do Olomouce za vámi jezdit. Je to právě z toho důvodu, že na vašich lekcích mohu zcela zapomenout na čísla (věk, váha, objem …) a zdravotní limity a zcela v pohodě a uvolnění se můžu protáhnout, zrelaxovat a užít si cvičení a radovat se z pokroků, kterých se mi daří dosáhnout bez zklamání, že některé věci dočasně či trvale nejdou a možná už ani nepůjdou … a že vaše hodiny nejsou soutěží o to, kdo dříve, lépe a perfektněji dosáhne optimálních poloh, rozsahů a výdrží. A to za dojížďku 40 km stojí. Díky!

PODROBNĚJŠÍ POPIS MÝMI SLOVY:

Fyziojóga je slovní spojení, který v sobě obsahuje moje vnímání jógy. Vnímání, které vzniklo na základě mých zkušeností z povolání fyzioterapeutky a z mých pravidelných návštěvách různých lekcí, seminářů a kurzů jógy.  

Pokud lektor jógy sám cvičí, vnímá své tělo v určitých pozicích- kde ho co bolí, kde ho co táhne, která pozice mu nejde. Na skupinových lekcích to pak předává svým klientům. Předává jim ,,své vnímání“ každé pozice. Ale každé tělo je jiné a proto ty pozice, které pomáhají mně, jako lektorovi jógy, nemusí být pro další osoby vhodné.

Ale díky tomu, že nemám jen skupinové lekce, ale právě individuální fyzioterapii, tak tyto pozice zařazuji do terapie a ptám se klientů, jak se v pozici cítí, kde cítí nějaký tah, bolest, jak je jim příjemná a nutí mě tím přemýšlet, měnit a hledat pro ně vhodnou variantu na základě jejich problémů.

Tím jsem se naučila přemýšlet jinak i při vedení skupinových lekcí. Každý jsme jiný a je těžké najít po každého 100% vhodnou sestavu pozic ve skupině dalších 10 lidí. Ale právě díky individuálním terapiím si vybírám pozice, které mají pro většinu klientů dobrý efekt a ty pak zařazuji i do skupinových lekcí. 

 

Jak bych charakterizovala lekce fyziojógy?

Mé lekce jsou zaměřeny zejména na hlavní princip jógy a to je pro mě vnímavost- vnímavost ke svému tělu, ke svému dechu a ke svým myšlenkám.

Učím klienty, aby se naučili vnímat kdy už se mají v pozici zastavit, kdy už jsou na hranici zdravého pohybu na základe svých možných rozsahů v kloubech.

Učím je cítit své tělo- tah svalů, vliv dechu na pohyb , učím je jak má vypadat správný dech, co vše je k tomu potřeba a učím je i relaxovat, na chvilku vypnout a hodit vše za hlavu.

Mé lekce jsou spíše v pomalejším tempu. Nezahrnují tak rychlé střídání pozic, protože správné nastavení pozice a její procítění a uvědomění si co se v ní děje chce čas. Myslím, že z tohoto důvodu si mé lekce vybírají zejména klienti kolem 50-60 let. Tato věková skupina tvoří asi 90 % všechny mých klientů. Je to věk, ve kterém již klienti nepotřebují dělat stále těžší a těžší pozice, ale chtějí si udržet stávající rozsah pohybu, ulevit od bolestí, odpočinout si a mít pozic, že udělali něco pro sebe a přitom si nepřipadají trapně, že již spoustu věcí nezvládají.

A i když nejste z Olomouce, ale chcete fyziojógu vyzkoušet, máte možnost vybrat si některý z mých online kurzů. Více informací najdete zde: